ЧОМУ СИГМАТИКИ?

Під час війни були вістки про багатьох стигматиків та стигматичок у Галичині. Про одних говорили, що вони правдиві, а щодо інших були великі сумніви. Мені тяжко що-небудь сказати про інших стигматиків, бо я, крім Степана, нікого не бачив, а мав лише більш або менш правдиві вістки. Одначе, мене ці справи зацікавили і під час відпочинку Степана в Моршині і я почав розмову з Гавриїлком на ці теми.

— Слухай, Гавриїлку, чому так багато стигматиків тепер у нас? — запитав я.

— Знаєш, український народ переживає дуже тяжкі часи. Люди можуть захитатися у вірі і тому Господь Бог посилає своїх вибранців, щоб зміцнювали народ у вірі,— відповів Гавриїлко.

— Ну, а чи всі стигматики правдиві, чи є, може, між ними якісь обманці? — питав я далі.

— Не всі стигматики можуть бути правдиві. Злий дух теж може підшиватися під стигматика і обдурювати людей, але то можна пізнати,— навчав Гавриїлко. І тепер є деякі фальшиві стигматики,— додав він.

— А Стася (так у близькому оточенні називали Евстахію Бохняк, далі - С.) є правдивою стигматичкою, чи ні, бо багато людей сумнівається в її післанництві?

— С. є правдивою стигматичкою. Але кожний стигматик має від Бога інше призначення і тому праця кожного полягає в чомусь іншому. «Душечка», тобто Степан, має пильнувати політики, а інші мають інші завдання. Але всі Божі вибранці є Богом покликані до свого післанництва і це для них — велика ласка. Одначе, вони мусять з тою ласкою співпрацювати та й плекати так, як священик повинен плекати своє покликання. Коли вони ту ласку недооцінять та не будуть з нею співпрацювати, а зачнуть летіти на марну славу, то можуть її скоро втратити і тоді будуть гірші від інших людей, і Господь Бог їх покарає ще,— викладав Гавриїлко.

— А чому стигматики мають стигми та терпіння? — питав я.

— Божі вибранці дістають терпіння і рани, щоб могли терпіти за народ. Господь Бог мав би карати весь народ за гріхи, а так вони перебирають терпіння на себе і покутують за народ. Вони Богом вибрані до свого післанництва, їхні терпіння Бог приймає як покуту за всіх. І те, що Божий вибранець перетерпить при одних стигмах, мусили б покутувати багато людей нераз впродовж цілого року. А так це роблять за них Божі вибранці.